Coffea Arabica

Online Kahve Satışı
  • 9.09.2019
  • 976 okunma

Kahve genetiği çalışmalarına göre coffea’nın pek çok türü var. Son yıllarda ise 124 farklı çeşit coffea ağacı olduğu bulunmuş. Madagaskar, Afrika ve Asya ya da Avustralya civalarında coffea bitkisi yetişebiliyor. Fakat bunların içinde Coffea Arabica ve Coffea Canephora ismi verilen iki tür, yani Arabica ve Robusta kahveleri ticari amaçlarla yetiştiriliyor.Robusta kahvesini daha sonra detaylı olarak ele alacağız, şimdi biraz daha Arabica’dan bahsedelim.

“Coffea Arabica” bitkisinden yapılan bir kahve türü olan bu kahve Etiyopya’nın güneybatı bölgesinde yetiştirilir. Dünyaynın en popüler kahve türüdür. Kahve endüstrisinin %60’ndan fazlası Arabica’ya aittir. 

Neden Arabica Denir? 

Çünkü 7. Yüzyılda Etiyopyadan çıkarılan çekirdekler Arabistana gönderilir. Arabistan’da “kahve” oluşumu ortaya çıkmaya başlıyor. Etiyopya’da kahve çekirdekleri bildiğimiz kahve haline getirilmiyor. Ezilen çekirdekleri Oromo adlı bir kabilenin çiğneyerek yedikleri biliniyor. Yani kahve çekiredekleri etiyopyadan ama kahve çekirdeklerinin bizim içebildiğimiz kahveye dönüştürülmesi Arabisyan’dan. Yine aynı hikaye hatırladınız mı? Granül kahve yazımızda da böyle bir şeyden bahsetmiştik.

Nasıl Yetiştirilir?

Caffea Arabica nemden hoşlanır sert iklimlerle anlaşamaz. Onun için ideal sıcaklık 15-24 derece olmalıdır. Gölgede yetişmeyi sever. Subtropikal iklim bu kahve türü için oldukça güzeldir. Yaklaşık 600 metre yüksekliklerde büyüyebilir. 7 yaşlarında olgunlaşan bir bitkidir.

Coffea Arabica Faydaları

Her bitkinin kendine göre faydaları olduğu gibi Arabika’nın da faydaları vardır. Biraz da onlardan bahsedelim. 

Arabica antioksidan bakımından zengin bir bitkidir. Uyanık kalmanıza ve konsantrasyonunuzu korumanıza yardımcı olan kafein içerir ve düşük kalorilidir. Şeker ve krema tarzı kahve renklendiricileri kullanmadığınız sürece diyetteyken tercih edebileceğiniz en iyi yol arkadaşıdır. 

Çeşitli mineral ve vitaminler de içerir. Az miktarda da olsa… 

Cilt bakım ürünlerinde kullanıldığı da sık sık görülür.

En Önemli Arabica Üreticileri

1) Kosta Rika

2) Meksika

3) Guatemala

4) Ekvator

5) Kolombiya

6) Etiyopya

7) Burundi

8) Brezilya