Kafein Miktarları

Brothers Coffee Online Kahve Siparişi
  • 4.10.2019
  • 2322 okunma

Havalar soğumaya başlıyor ve artık tercihlerimizi sıcak içeceklerden yana kullanıyoruz. Bu sıcak içecekler arasında da en çok tercih ettiğimiz ve sevdiğimiz tabii ki kahve oluyor. Bu yazıda kahvenin akla getirdiği ilk çağrışımlardan olan kafeinden bahsedeceğim. Kafein nedir? İyi mi kötü mü? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bunun gibi sorular aslında hep aklımızda. Bana sorarsanız azıcık kafein iyidir. İş yerinde, ders çalışırken kesinlikle ihtiyacımız olan bir şey değil mi ?

Kahvenin türlerine göre, pişirilişine göre kafein miktarları değişiklik gösteriyor ancak biz ceteris paribus diyoruz yani bu ihtimalleri sabit kabul edip kahvenin içindeki kafein miktarlarını yazacağım. Bu şekilde belki biraz daha sevdiğimiz kahve hakkında bilgilenmiş oluruz. 

Kafein Nedir?

Kafein bitkilerin yaprak, tohum veya meyvelerinde oluşan, doğal bir içeriktir. Örneğin çayın yapraklarında, kahvenin çekirdeğinde bulunur. Çayda kafein var mı sorusunun da cevabını bu şekilde vermiş oldum. Evet çayda da hatırı sayılır şekilde kafein vardır. 

Ancak bir insan kafeini sadece çay ve kahveden almıyor. Günlük yaşamımızda tükettiğimiz birçok besinde kafein bulunur. Hatta kafein Dünya’da 1000’den fazla ilacın içinde bulunur.

Kafeinin zararlı olduğuna dair kanıtlanmış hiçbir şey yoktur. Doğal olarak Dünya üzerinde yetişen bir maddenin zararlı olduğunu düşünemiyorum zaten. Ama tabii ki her şeyde olduğu gibi aşırı tüketim güzel olan bir şeyi zararlı hale getirebilir. 

Kafein Bağımlılık Yapar mı?

Kafein bağımlılık yapan bir madde değildir. Ancak biz kahveyi çok sevdiğimiz için kahve içme alışkanlığımızı tekrar ettiriyoruz. Bu şekilde de kafeini düzenli olarak vücudumuza alıyoruz. Bu kafeinin bağımlılık yaptığını kesinlikle göstermez. Biz sadece kahve seviyoruz.

Kahvelerdeki Kafein Miktarları Ne Kadar?

•Türk Kahvesi 65 Mg / 65–75 Ml  (1 Türk Kahvesi Fincanı)

•Filtre-French Press Kahve 120–170 Mg / 180–200 Ml (1 Kupa)

•Suda Çözünebilir Hazır Kahve (Gold, Klasik) 60–80 Mg / 100–180 Ml (2 G) (1 Kupa)

•Suda Çözünebilir Hazır Kahve (Beyazlatıcılı, Şekerli, Vb) 55–80 Mg / 180 Ml (12–13 G) (1 Kupa)

•Espresso Kahve 130–200 Mg / 50–60 Ml (1 Espressı fincanı)

•Americano Kahve 100 Mg / 250 Ml (1 Kupa)

Oranları incelediğimizde kafein miktarı olarak espresso diğer kahve çeşitlerini geride bırakıyor ve sıralamayı birincilikle tamamlıyor. Sunum olarak da espresso küçük bir kahve fincanında sunulduğu düşünülürse, az miktarda kahve ve bol kafein demek oluyor. Ayılmaya ihtiyaç duyulduğu zaman tercih edilecek ilk kahve olabilir. 

Afiyet olsun...