Evde Kahve Ağacı Yetiştirilir Mi?

Brothers Coffee Online Kahve Siparişi
  • 25.10.2019
  • 1186 okunma

Kahve ile ilgili pek çok şey kahve severler olarak ilgi alanımıza giriyor. Çeşitli kupalar, muglar, termoslar, stickerlar vs. Ben aynı zamanda evde bitki ve yenilebilir bitki yetiştirmeyi de çok seven biri olarak bir anda aklıma geldi bu soru. Acaba evde yetiştirebilir miyim? Belki kahve ağacı da, limon ağacı gibi evimizde yetiştirebileceğimiz bir bitki türüdür. 

Bundan önce acaba bu bitki ülkemiz iklim şartlarında yaşayabilir mi bunu araştırmam gerekiyordu. Ama gerçekten hiç gerek kalmadı. Kahve ağacı bitkisini internet üzerinden satın alabiliyorsunuz. Zaten evlerimizi belli sıcaklıklarda tuttuğumuz için dışarının soğuğundan kahve bitkimizi koruyor oluyoruz. Tabii ki ona özel bakım koşullarını da yerine getirmemiz gerekiyor. 

Doğru bakımları yaparsak yaklaşık 5 yıl içinde bitkimiz çiçekleniyor. Bu çiçekler maalesef polene erişemediği için meyveye dönüşemiyor. Ama illa kahve çekirdekleri elde edeceğim derseniz bunun da bir çözümü var; elle polenleme. Bu yolla beki bir fincan kahve elde edecek kadar kahve çekirdeği yetiştirebilirsiniz. 

Kahve Ağacı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkimizin doğal ortamı sıcak iklimler olduğu için güneş seveceğini zaten tahmin ediyordum. Ama dolaylı güneş seven bir bitkiymiş. Camın yanında durmayı seveceğine eminim.  18 derecenin altına düşmeyecek sıcaklıklarda bakılması gerekiyormuş. Aksi takdirde maalesef kahve bitkimizi kaybedebiliriz.

Toprağını sürekli nemli tutmamız gerekiyor ama ıslak değil nemli. Saksı altlığına sulama yaparak bu işlemi de gerçekleştirebiliriz. 

Parlak yeşil yapraklı ve beyaz çiçekli kahve ağacı 2 metreye kadar büyüyebiliyor. Bu nedenle ya ağacın yeterli alanı olduğundan emin olacağız ya da düzenli budamasını yapacağız. 

Doğru yetiştirilen bir kahve ağacından meyve de alacağımızı düşünürsek neden bir bardak da olsa keyfini çıkarmayalım ki…

Afiyet olsun