Kahve ve Ağrı Kesici

Brothers Coffee Online Kahve Siparişi
  • 6.03.2020
  • 8273 okunma

“Kahve ile birlikte ilaç içmek zararlı mı?” gibi bir soru hepimizin aklını kurcalıyor değil mi? Bu konu Türk alışkanlıklarından daha çok Amerikan filmlerinde gördüğümüz, sabah uyanan kişinin bir sade kahve ve aspirinle yaptığı kahvaltı ile ilgili sanırım. Biz ya kahvaltıyı atlıyoruz, ya bir simit çay ile (ama simit şart), ya da şöyle serpme bir kuş sütü eksik olan dev sofrada saatlerce kahvaltı yapıyoruz değil mi? Ama bu yazıda bahsedeceğimiz konu kahve ve ilaçların birlikte kullanıldığında nasıl etkileşime gireceği. Sonuçta meraklıyız ve eğer öyle bir şey varsa bilmeliyiz diye düşünerek bu konuyu sizin için araştırmaya karar verdim.

Kahve ve Ağrı Kesici Birlikte Kullanılır Mı?

Kahve ve ilaçlar konusunun tartışılması 2007 yılında Washington School of Pharmacy Üniversitesinin yaptığı araştırma ile iyice hız kazanmış. Bu araştırmalar, birçok ağrı kesici ilacın ana etken maddesi olan “parasetamol” ün kahve ile karıştırılınca etkilerinin nasıl olacağıyla ilgiliydi. Tabii ki sonuçlar korkutucuydu, eğer öyle olmasaydı bu konuyu hala konuşuyor olmazdık. Kafein ve parasetamol’ün karıştırılması durumunda oluşan toksik maddenin karaciğere bıraktığı etkilerden bahsedilen bir araştırma sonucu medyada çalkalandı. Ama korkmayın gerçek öyle değildi.

Aslında kahvenin bahsi geçen ilaçlarla bu şekilde bir toksik madde oluşturabilmesi için kişinin 20 bardak filan kahve içmesi gerekiyormuş. Hepimiz kahveyi çok seviyoruz ama unutmayalım ki her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, kahvenin de fazlası zararlıdır. 

Sonraki zamanlarda, Center for Advancing Health’in yaptığı araştırma ve deneyler sonucu da kahve ve ağrı kesicilerin birlikte kullanılmasının, ağrı kesicinin etkin maddesinin çözünmesine yardımcı olduğu yönündedir. Açıklamalarına göre kahve sinir aktivitesine etki ederek ağrı seviyesini daha da düşürürmüş. Hatta raporun sonunda “Muhtemelen Klinik olarak kahve yardımcı bile oluyor” gibi ifadeler vardır.

Buzlu Su Deneyi

Bahsettiğimiz açıklamadan 3 yıl kadar sonra yapılmış bir deneyden bahsedeceğim. Bu deney 50 kadın ve 50 erkekten oluşan bir grupla yapılmış. Deneklerden kadın olanlara 250mg kafein verilmiş ve deneklerin hepsine kollarını buzla dolu suyun içine sokup dayanabildikleri kadar dayanmaları söylenmiş. Tam bu noktada tahminlerinizi alalım, sizce hangi gurup buzla dolu suya daha uzun süre dayanabildi?

Sonuçta buzlu suya dayanan grup kafein alan kadınlar olmuş. Kafein verilmeyen erkeler çok kısa sürede rahatsızlık hissetmiş. Bu deneylerden çıkaracağımız sonuç şu ki, bir fincan kahve bile birkaç dakika içinde çalışmaya başlıyor ve acı / ağrı eşiğini düşürüyor. Tek sıkıntısı kısa süreli olması.

Kahve Morfin Kadar İyi Bir Ağrı Kesici

Son olarak bahsedeceğimiz deney Brezilya’da gerçekleşiyor. Brezilya Üniversitesi ve EMBRAPA’nın 2004 yılında ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında kahve çekirdeği genom dizilimi incelemeye alınmıştır. Bazı protein parçacıklarının analjesik ve sakinleştici etkilerinin olduğu bulunmuş. Bu araştırmada denekler fareymiş ve ilginç olan da bu araştırmanın denekleri hiçbir zaman insan olmamış. Fareler üzerinden yapılan denemelerde morfin benzeri etkilerinin olduğunu hatta morfinden bir tık daha uzun bir süre etkin olduğu keşfedildi aynı deney insanlar üzerinde hiçbir zaman uygulanmadı.

Kahve dolu günler dilerim, Afiyet olsun…