Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

Brothers Coffee Online Kahve Siparişi
  • 25.03.2020
  • 6182 okunma
Daha önce Kopi Luwak kahvesini duydunuz mu? Ben ilk duyduğum zamanı hatırlıyorum çok ama çok şaşırmıştım. Bakalım kimleri şaşırtabileceğiz bu gün. Kopi Luwak, kahve anlamına gelen “kopi” ve misk kedisinin cinsini belirten “luwak” kelimelerinden oluşuyor. Dünya’nın en pahalı ve en az üretilen kahvesi olarak tanınır. 
Kahve kuşağı olarak adlandırdığımız yengeç ve oğlak dönencesi arasında yer alan Endonezya bölgenin önde gelen kahve üreticilerinden. Kopi Luwak ise Endonezya’nın en çok dikkat çeken kahvesi. Sizi daha çok bekletmeden başlayalım.

Kopi Luwak Nasıl Üretilir?


Sumatra Adası ve çevresinde yaşayan, misk kedilerinin Kopi Luvakla yakından ilişkisi var. Bu kedilere Paradoxurus deniyor. Kedilerin beslenme alanlarında kahve ağaçları var ve kahve çekirdekleri de kedilerin besinleri arasında yer alıyor. Misk kedileri kahve çekirdeklerini bütün olarak yutarak besleniyorlar. Midelerindeki enzimler sayesinde kahve çekirdekleri fermante oluyor ve kediler bu çekirdekleri dışkı yoluyla atıyor. Bu noktada “Bir dakika doğru mu tahmin ediyorum?” demiştim. 
Evet doğru, kedilerin dışkılarından kahve çekirdekleri ayıklanıyor ve dezenfekte edildikten sonra kavruluyor. Pişmeye hazır hale getiriliyor. Bu kahvenin kilosu yaklaşık 350-500 dolar civarında satışa çıkıyor çünkü yılda sadece 200-250 kilo üretiliyor. Çoğunlukla Sumatra, Java ve Bali’de üretimi gerçekleşiyor.

Kopi Luvak Tadı


Deneyenlerden bildiğimiz kadarıyla Türk kahvesi gibi telveli bir yapıya sahip ve tadı çikolataya benziyor. Üstelik içimi de oldukça yumuşak. Yumuşaklığının sebebi ise luwakların midesindeki asit.

Üretimde Dikkat Çeken Bir Husus Daha Var!


Yalnız konuyla ilgili bilinmesi gereken bir şey daha var ve bu gerçekten önemli. Kopi Luwak üretimi için, misk kedileri doğal ortamlarından alınarak kafeslerde yaşamaya mahkum ediliyor ve sadece kahve çekirdekleriyle besleniyorlar. Doğal ortamından koparılan luwaklar zamanla avcılık özelliklerini kaybediyorlar. Yaşlanınca veya verimi düşünce de doğal ortamlarına salınan hayvanlar adapte olamıyor ve birkaç ay içerisinde maalesef ölüyorlar.
Siz karar verin değer mi değmez mi?