Dalgona Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Brothers Coffee Online Kahve Siparişi
  • 27.04.2020
  • 2921 okunma

Corona hayatımıza girdiğinden beri sosyal medya kullanımında ciddi bir artış görüyoruz. Bu artış ile TikTok uygulamasının kullanıcılarının da en az İnstagram ve Facebook kadar arttığını söyleyebiliriz. Dalgona kahvesi de TikTok uygulamasının hayatımıza kattığı bir güzellik diyebiliriz. Bir kahvesever olarak her kahve çeşidini denemek, tatmak için çıldırdığım gibi sizin de dalgona kahvesini denemek isteyeceğinize eminim.  

Kısaca “Aslen nerelidir bu Dalgona kahvesi?” diye başlayalım. Aslında bu kahve çeşidi Güney Kore’de yapılan ve tüketilen bir kahvemizdi. Kore’de yayınlanan bir programda kahvenin tarifinin videoya çekilmesiyle olanlar oldu. Hızla sosyal medya da yayılırken, en çok da TikTok’da paylaşım rekorları kırdı. En çok TikTok uygulamasında karşılaşıldığı için de adı artık TikTok kahvesi olarak da anılmaya başlandı. 

Dalgona kahvesinin sayabileceğim birkaç tane güzel yanı var;

İnanılmaz tatlı bir görüntüsü var

Dalgona kahvesinin üst kısmında bulunan köpüksü yapısı ve alt kısmından gözüken buzlu süt, görenleri cezbediyor. Özellikle yaz aylarında kahvesini soğuk kahve çeşitlerinden tercih edenler için güzel bir seçenek olacağını düşünüyorum.  

İnstagram fotoğraflarına çok yakışıyor

Özellikle evden çıkmadığımız karantina döneminde evde deneme fırsatı yakaladığımız yiyecek, içecek, aktivite vb. faaliyetlere dalgona kahvesini de ekleyerek güzel bir keyif fotoğrafı çekmek için ideal. Kahvesini benim gibi sütlü tercih edenlerin ve yeni tatları denemekten keyif alanların hemen denemek isteyeceğinden eminim. 

Dalgona kahvesini yapmak çok kolay

Dalgona kahvesinin en güzel tarafı yapımının çok kolay olması. 15 dakika içinde içime hazır hale gelmesi ve evde hemen yapılabiliyor olması benim çok hoşuma gitti. Evde süt, şeker ve granül kahveniz varsa istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Öğleden sonra balkon keyfimiz için çok güzel bir alternatif.  

Dalgona Kahvesi Tarifi

Malzemeler

Granül kahve (2 Yemek kaşığı)

Şeker (2 Yemek kaşığı)

Su  (2 Yemek kaşığı)

Süt 

Kahve şeker ve sıcak suyu telle veya mikser yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Ölçüleri tamamen kendi zevkinize göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Karışım ilk başta koyu renkli olacak ama pes etmeyin ve karıştırmaya devam edin. O tatlı görüntüyü elde edince tanıyacaksınız. Bir bardağa buzlu süt ekleyin. Ben buz ve sütü blender yardımıyla milkshake kıvamına getirdim. Tabi hayal gücünüzle bunu geliştirmek size kalmış. 

Buzlu sütün üzerine hazırladığımız kahve karışımını ekliyoruz ve önce fotoğraf çekip sonra içiyoruz. Çünkü bu bir sosyal medya kahvesi :)

Afiyet olsun