Cold Brew Nedir? Nasıl Yapılır?

Online Kahve Satışı
  • 19.07.2019
  • 1001 okunma

Cold brew,bizim kahve kültürümüzün Türk kahvesi boyutundan çıkınca karşımıza çıkan, yeni dünyada tanıştığımız, bir çeşit kahve demleme yöntemidir. Bu arada Türk kahvesi bizim kültürümüzde atalarımızdan bize emanet bir kahve olduğu için midir bilemem ama yeri bende çok özeldir. 

Gelelim cold brew’a. Cold brew yeni keşfedilmiş bir kahve demleme türü değilmiş aslında. Japonya’da bulunan Hollandalı tüccarlarca 1600lü yıllardan beri kullanılıyor, hatta bu yüzden “Dutch” ya da “Kyoto” tarzı demleme olarak da biliniyormuş. 

Ben cold brew’u ilk duyduğum zaman ice latte ile ne farkı var diye sormuştum. Şöyle ki; ice latte ve türevleri kahveler sıcak suyla demlenmiş ve üzerine buz koyarak soğutulmuş kahvelerdir. Ama cold brew soğuk su ve kahvenin buz dolabında bekletilerek demlenmiş bir kahvedir. Böyle olunca sıcak suyla demlenen bir kahvedeki kadar yoğun bir asiditeye. Sıcak su ile demlenen kahveyi eğer soğutucuda bekletirseniz kahveniz çok daha acımsı bir tat alabilir.

Euromonitor raporlarına göre, yenilik arayışı ya da merak sebebiyle cold brew deneyen pek çok kahve tüketicisi, daha az asidik içeriği ile bu içeceğin mide ve sindirim için daha kolay olduğunu keşfederek ya da tadını daha çok beğendikleri için cold brew tercih ediliyormuş. Ben de tam bu sınıfa giriyorum yani cold brew ne ki dedim ve şimdi özellikle yazın en çok tercih ettiğim serinletici içecek haline dönüştü.

Evde Cold Brew 

Bu noktada onu artık evde cold brew yapabilmek istedim. Yine Google yollarında ufak bir evde cold brew tarifi araştırma yollarına düştüm ve cold brew’un aslında evde çok daha kolay yapılabileceğini öğrendim.

Cold Brew Tarifi 

Öğütülmüş, tercihinize göre seçtiğiniz 100g kahveyi, 500g su ile karıştırıp hava almayacak bir kavanozda 12-14 saat arası buz dolabınıza atıyorsunuz.
Ve bitti artık cokd brew’unuzu süzüp içine dilerseniz sütten yaptığınız buz küplerini, ister normal buzlarınızı atın. Bence içine birkaç bütün çilek atarsanız güzel de bir sunum elde ediyorsunuz. 

Ve afiyet olsun.