Kahvenin Sunum Çeşitliliği ve Kahve Çeşitleri

Online Kahve Satışı
  • 2.08.2019
  • 1653 okunma

“Hayır ben kahve sevmiyorum” diyenlerimizin bile "tamam sütlü olsun" veya "tamam şekersiz istiyorum" diyebileceği bir kahve zevki vardır. Nasıl ki Türk kahvesi içiminin bir adabı varsa birazdan bahsedeceğim kahve çeşitlerinin de var.  Yapılışı ve sunumlarıyla ilgili ufak bilgiler buldum ve bu yazıda onlardan bahsedeceğim.

Espresso

Espresso ile başlayalım. Türk kahvesine en yakın kahve olarak görürdüm onu küçükken. Amrikan filmlerinden gördüğüm kadarıyla küçük bardaklarda servis edilen ve acımsı bir tat hayal ediyordum. Ve evet haklıymışım ilk espresso denememde ben de o filmlerdeki oyuncular gibi yüzümü burduğumu hatırlıyorum. Tabii zaman geçtikçe ne kadar güzel içimli olduğunu gördüm. Neredeyse bütün kahveler espresso bazlı hazırlanıyor üstelik.  Tek başına içilebildiği gibi renklendirilebiliyor da.

Latte macchiato

Latte macchiato kelimesine artık hepimiz aşinayız. Aslında kelime lekeli süt anlamına geliyor. Sütün üzerine dökülen espressonun oluşturduğu lekeler nedeniyle bu ismi alan çok severek tükettiğimiz bir kahve çeşidi. Bu arada kullanılan süt bildiğimiz market sütü değil yoğunlaştırılarak elde edilen bir süt ile yapıllıyor. 

Karamel macchiato

Karamel macchiato, tahmin edeceğiniz gibi evet latte macchiato ile arasındaki tek fark; karamel şurubu. Yalnız dikkat bardağa önce karamel şurubu sonra sıcak süt ve espresso olacak şekilde sıralı eklenmeli. Her kahvenin de bir özelliği vardır değil mi?

Flat White

Flat White, hafif kahve severler için ideal bir tercih olacaktır. Çünkü bol süt eklenerek yapılan bu karışım kahve, espressonun üzerine eklenen süt pürüzsüz olana kadar işlem görerek hazırlanıyor.

Cappuccino

Cappuccino, ismi en tanıdık isimlerden biridir. Sanırım espresso ve cappuccino hayatımıza aynı zamanlarda, filtre kahvelerden önce girdi. Tanıdık bu kahvenin sunumunda sıcaklığını koruması açısından porselen fincan tercih ediliyor. 

Cappuccino, espresso shot üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanan bir kahvedir. 

Double espressp doppio

Double espressp doppio, dediğimiz kahve espressonun duble hali. Amerikanodan farkı ise amerikano espressonun içine su eklenerek yapılır, ancak double espresso doppio, iki espresso shot ile hazırlanıyor. Sabah saatleri kahve içmeden ayılamıyorum diyenler doppio içiyor olmalı.

İrish Coffee

İrish Coffee alkollü kahve denince akla gelen ilk isimlerden. İçerisinde irlanda viskisi bulunuyor. Bazen hangisini seçeceğini bilemezsin ve sadece irish coffee içersin. 

Cafe Latte

Cafe Latte,  Bir espresso shot üzerine buharlanmış süt ve isteğe bağlı süt köpüğü ekleyerek hazırlanan Cafe Latte, Türkiye’de en çok tercih edilen sütlü kahveleri sıralarsak, latteyi en ön sıralarda göreceğimize eminim.  

Afiyet olsun…