Nitro Kahve

Online Kahve Satışı
  • 8.08.2019
  • 1923 okunma

Nitro cold brew, yeni yeni duymaya başladığımız bir kavramdır. Nitro yani nitrojen ile karıştırılmış kahve anlamındadır. 

Aklınıza soda kola gibi gazlı içecekler gibi gazlı bir kahve türü gelmiş olabilir ancak nitro kahvenin tadı o şekilde değil. Çünkü tatlarına aşina olduğumuz gazlı içeceklerin yapımında karbondioksit gazı kullanılıyor. Nitrojen ile bu tarz bir tat elde edilmiyor. Renksiz ve kokusuz olan bu gaz kahveye yoğun, kalın bir tat veriyor. Elde edilen tat dark biraları andırıyor. Düşününce kulağa hiç fena gelmiyor değil mi? Yazın en sıcak günlerinde “bi nitro cold brew” diyerek serinlemek iyi bir fikir olabilir. 

Nitro Cold Brew Tarifi:

Bu kahveleri bira fıçısı tarzı fıçılardan koyarken görebilirsiniz. Çünkü nitro kahve yapılırken cold brew tarzı demlenmiş kahveyi bira fıçılarını andıran bir fıçının içinde nitrojenle buluşturup en az 12 saat bekletince nitro cold brew dediğimiz kahveyi elde ediliyor. Ama sanırım bu kahve, evde otururken “bir kahve yapalım da içelim” kahvesi değil.

Nitro Cold Brew Tadı:

Tadı, cold brew ile hazırlanığı için daha az asitlidir. Diğer kahveler sıcak su ile hazırlanırken yağı, aroması, tadı hemen açığa çıkar. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi cold brew gibi uzun sürede ve soğuk suyla demlenen kahvenin acılığı çok daha az olur. Köpüksü bir yapısı olan nitro cold brew’un süt, krema, şeker gibi kahvenin yapısını güçlendiren extra malzemelere ihtiyacı yoktur. Tadı kendiliğinden tatlıdır ve köpüklü bir kıvama sahiptir. Ancak normal kahvelerden daha fazla kafein içerir. Bunun nedeni kahve demlenirken soğuk suya koyulan kahve miktarının, sıcak suyla yapılan kahvelere göre daha fazla olmasıdır. 

Kavrulma şekli, gaz karışımı, basınçlar gibi birçok etken nedeniyle nitro kahvenin tadı her yerde farklılık gösterebilir. 

Afiyet olsun…