Latte Art Nedir?

Online Kahve Satışı
  • 2.09.2019
  • 804 okunma

Kahve ve sanat aslında birbirinden çok da uzak olmasa da latte art ile tamamen iç içe geçmeye başlıyor. Son zamanlarda giderek hayatımızda yer etmeye başlayan latte art ile kahvelerimiz sadece tatlarıyla değil görüntüleriyle de bizleri kendine aşık edebiliyor. En çok bilinen latte art sanatları kalp ve yaprak desenleri olsa da bu sanatı bizimle buluşturan sanatçılar yani deneyimli baristalar bize sınırsız görsellikler sunabiliyorlar.  


Latte Art Tarihi

Günümüzde yeni yeni hayatımıza girmeye başlamış olsa da aslında latte artın tarihi 1980’lerden önceye kadar uzanıyor. İtalya’da başlayıp Amerikada bir akın haline dönüşen 1990’ların ortalarında dünyaya yayılmaya başladı. 2000’li yıllarda Avustralya ve İskandinav ülkelerine ulaştı. Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte ise dünya çapında bir olgu haline geldi. Günümüzde Asya baristaları, latte sanatıyla dünya şampiyonalarında çok başarılı performanslar sergiyorlar.

Latte artın temeli olan birkaç stili sizler için derledim;


Serbest Dökme (Free Pour) Stili

Serbest dökme için öncelikle dikkat edilecek kural süt köpüğünün kıvamıdır. Kıvamı doğru ayarlamak atılacak en büyük adım oluyor. Süt köpüğü çok katı ve hacimli olmamalı, “mikro köpük” denilen ince gözenekli yumuşak olan köpük şeklinde ayarlanmalıdır. 

Süt köpüğü kahve fincanının ortasına doğru 5cm yukarıdan yarısı dolana kadar yavaşça dökülür. Yarısına gelince süt sürahisi bardağa yaklaştırılır ve daha hızlı bir şekilde süt dökülür. Sürahinin hareketleriyle de tasarım oluşturulur. 


İşleme (Etching) Stili

Serbest dökmede baristanın yeteneği konuşurken bu yöntemde latte pen adı verilen metal bir çubuk yardımcı unsuru vardır. Yöntem çok daha kolaydır ve üzerine çikolata karamel tarzı ek malzemelere de yer verilebilir. 


Gökkuşağı (Rainbow) Stili

Klasik kahve rengi algısını bambaşka yönlere çeken bu stil rengarenk tasarımlarla bizi kendisine çekiyor. Rainbow Latte Art’ın yapımı normal Latte Art’tan çok da farklı değil aslında. Normal tarzda hazırlanan latte art süt kremasına damlatılan gıda boyası sayesinde kahvemiz renkleniyor. 

Afiyet olsun…